Fikaj z Koziołkiem Matołkiem. Wystawa dla dzieci od 4 do 10 lat

17.03-16.06.2024, miejsce ekspozycji: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

Koziołek Matołek ma już ponad 90 lat! Wspólne dzieło pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza ukazało się na przełomie listopada i grudnia 1932 roku.

Z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Przekonał do swojego pomysłu Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki, nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo koziołek, a imię Matołek i miejscowość Pacanów to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

W krótkim czasie powstały cztery księgi: 120 przygód Koziołka Matołka – 1932, Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933, Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933, Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934.

Koziołek Matołek od razu zyskał sympatię czytelników i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

Wystawa przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Przyjmie ona formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania. Będą musieli przeciskać się, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań Przygód Koziołka Matołka.

Wystawa będzie czynna do 16 czerwca.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Koordynatorka z ramienia MR: Wioletta Nawrocka